Ciemnienie srebra

Srebro i ciemnienie

Srebro ma tendencję do ciemnienia. Dzieje się tak dlatego, że jako metal szlachetny, niskoreaktywny wchodzi w reakcje w wieloma innymi pierwiastkami. Do ciemnienia przyczyniają się związki siarki, które znajdują się w powietrzu, niektórych kosmetykach, lekach, perfumach, a także mogą być wydalane w pocie. Dlatego srebro łatwiej ciemnieje w lecie. Związki siarki tworzą na powierzchni warstwę czarnego siarczku srebra. Dużo szybciej zachodzi ten proces, jeśli powietrze, którym oddychamy jest mocno zanieczyszczone lub stosujemy kosmetyki bądź leki, które zawierają związki siarki.

ciemnienie srebra porady

Zapobieganie ciemnieniu srebra

Ciemnienie srebra jest procesem odwracalnym, ponadto można też przez odpowiednie obchodzenie się ze srebrną biżuterią ten proces spowolnić. Warto stosować się do poniższych zasad:

  • nie używaną srebrną biżuterią należy przechowywać w szkatułkach, pudełkach lub innych zamykanych pojemnikach, które ograniczą dostęp powietrza. Warto przed włożeniem srebrnych wyrobów do szkatułki, uprzednio wsunąć je do woreczka strunowego, który jeszcze dokładniej zabezpieczy srebro.
  • srebrne naszyjniki, kolczyki, pierścionki i inne wyroby należy ściągać przed kąpielą i innymi czynnościami w wodzie.
  • zakładać na dokładnie wysuszone ciało.

Jeśli jednak dojdzie już do ściemnienia srebrnej biżuterii, można ją zanieść do złotnika, który w odpowiedni sposób przywróci jej dawny wygląd. Można także zaopatrzyć się w specjalne płyny i ściereczki, przeznaczone do czyszczenia srebra. Systematyczna pielęgnacja sprawi, że ozdoby będą cieszyć oko niezmienionym wyglądem.

Profesjonalny złotnik w Szczecinie

Szeroki wybór biżuterii

  • Kolczyki i naszyjniki - osobno i w zestawach
  • Gustowne sygnety i pierścionki w Szczecinie
  • Delikatne celebrytki i złote łańcuszki
  • Oryginalne bransoletki do różnych stylizacji
Pracownia złotnicza Waldemar Konarski

Usługi złotnicze Szczecin

Pierścionki zaręczynowe i obrączki

Obrączki ślubne Szczecin