Próby złota

Cechy probiercze złota

Cechy probiercze to oznaczenie urzędowe, które stanowi gwarancję tego, że urząd probierczy przeprowadził badania zawartości metalu szlachetnego w danym wyrobie oraz zawierają informację o wyniku tych badań. Oznacza to, że im wyższa jest zawartość metalu szlachetnego w materiale z którego biżuteria została wykonana, jest ona bardziej prestiżowa, a co za tym idzie - jej cena będzie wyższa.

Przepisy prawne wymagają, aby każdy wyrób ze złota powyżej 1 grama posiadał cechy probiercze. Podobnie sytuacja się ma ze srebrem, z tą różnicą że wyroby srebrne, muszą posiadach cechy probiercze powyżej 5 gramów. Rzecz dotyczy, także innych metali szlachetnych. Wszystkie wyroby z metali szlachetnych wytworzone w kraju lub za granicą mogą być dopuszczone do obrotu handlowego na terenie kraju, tylko i wyłącznie wtedy, jeśli mają oznakowania w postaci cech probierczych.

c p zloto

c p srebro

c p platyna

c p pallad

cechy i znaki

Jakie złoto wybrać?

Dla koneserów luksusu i wielbicieli drogiej biżuterii polecane jest złoto wysokiej próby. Jednakże warto wiedzieć, że wysoka próba, wcale nie musi oznaczać tego, że takie złoto jest gwarancją posiadania trwałych wyrobów. Wprost przeciwnie - paradoksalnie taki rodzaj złota jest bardziej miękki, a przez to podatniejszy na uszkodzenia. Ponadto wyroby ze złota wysokiej próby potrafią ciemnieć, stawać się koloru miedzianego. Cena też nie każdego Klienta zachęca do kupna. Dlatego niektórzy Klienci pracowni złotniczych decydują się na złoto o niższej próbie, które jednak będzie bardziej trwałe i dłużej będzie cieszyć swoich właścicieli atrakcyjnym wyglądem.

Profesjonalny złotnik w Szczecinie

Szeroki wybór biżuterii

  • Kolczyki i naszyjniki - osobno i w zestawach
  • Gustowne sygnety i pierścionki w Szczecinie
  • Delikatne celebrytki i złote łańcuszki
  • Oryginalne bransoletki do różnych stylizacji
Pracownia złotnicza Waldemar Konarski

Usługi złotnicze Szczecin

Pierścionki zaręczynowe i obrączki

Obrączki ślubne Szczecin